Index

7th World Cup

Junior Men's competition
In Hobart (Australia) from Tuesday, October 09, 2001 until Sunday, October 21, 2001

See also http://www.juniorworldcup2001.intas.net/

Tournament officials





7th Junior Men's World Cup

Hobart (AUS) - 9/21 October 2001

POOLS

Pool A Pool B Pool C Pool D
Australia France Canada Argentina
Chile Korea India Germany
England Netherlands Scotland Malaysia
Ireland South Africa Spain New Zealand

Match Schedule


:
Tuesday 9 October : 10h00 Pool A Chile vs England
11h45 Opening Ceremony
12h30 Pool A Australia vs Ireland
17h30 Pool C Scotland vs Spain
19h30 Pool C India vs Canada
Wednesday 10 October : 09h00 Pool D Argentina vs Germany
11h00 Pool D Malaysia vs New Zealand
13h00 Pool B Korea vs Netherlands
15h30 Pool B France vs South Africa
17h30 Pool A Australia vs Chile
19h30 Pool A Ireland vs England
Thursday 11 October : 09h00 Pool C Canada vs Spain
11h00 Pool C India vs Scotland
13h00 Pool D Germany vs New Zealand
15h30 Pool D Argentina vs Malaysia
17h30 Pool B France vs Korea
19h30 Pool B South Africa vs Netherlands
Friday 12 October : 11h00 Pool C Canada vs Scotland
13h00 Pool C Spain vs India
17h30 Pool A Ireland vs Chile
19h30 Pool A England vs Australia
Saturday 13 October : 09h00 Pool B South Africa vs Korea
11h00 Pool B Netherlands vs France
13h00 Pool D Germany vs Malaysia
15h00 Pool D New Zealand vs Argentina
Sunday 14 October : 09h00 Pool G 3rd Pool A vs 4th Pool B
10h00 Pool H 4th Pool A vs 3nd Pool B
10h00 Pool E 1st Pool A vs 2nd Pool B
13h00 Pool E 2nd Pool C vs 1st Pool D
14h00 Pool H 3rd Pool C vs 4th Pool D
15h00 Pool F 1st Pool C vs 2nd Pool D
17h00 Pool F 2nd Pool A vs 1st Pool B
19h00 Pool G 4th Pool C vs 3rd Pool D
Monday 15 October : 12h00 Pool E 1st Pool A vs 2nd Pool C
14h00 Pool H 4th Pool A vs 3rd Pool C
17h00 Pool G 3rd Pool A vs 4th Pool C
19h00 Pool F 2nd Pool A vs 1st Pool C
Tuesday 16 October : 12h00 Pool H 3rd Pool B vs 4th Pool D
14h00 Pool F 1st Pool B vs 2nd Pool D
17h00 Pool G 3rd Pool D vs 4th Pool B
19h00 Pool E 2nd Pool B vs 1st Pool D
Wednesday 17 October : 09h00 Pool H 3rd Pool B vs 3rd Pool C
11h00 Pool F 2nd Pool D vs 2nd Pool A
13h00 Pool F 1st Pool B vs 1st Pool C
15h00 Pool G 4th Pool B vs 4th Pool C
15h30 Pool H 4th Pool D vs 4th Pool A
17h30 Pool E 2nd Pool B vs 2nd Pool C
18h00 Pool G 3rd Pool D vs 3rd Pool A
19h30 Pool E 1st Pool D vs 1st Pool A
Thursday 18 October Rest day
Friday 19 October : 09h00 1st Pool G vs 2nd Pool H
10h00 3rd Pool G vs 4th Pool H
11h30 2nd Pool G vs 1st Pool H
15h30 4th Pool G vs 3rd Pool H
17h30 1st Pool E vs 2nd Pool F
20h00 2nd Pool E vs 1st Pool F
Saturday 20 October : 09h00 3rd Pool E vs 4th Pool F
11h30 4th Pool E vs 3rd Pool F
13h30 13th/14th Places
14h00 9th/10th Places
16h30 11th/12th Places
17h00 15th/16th Places
Sunday 21 October : 10h00 5th /6th Places
11h00 7th/8th Places
12h30 3rd/4th Places
15h00 1st/2nd Places

Matches in italic/bold print are played on Pitch N 2




Copyright 2001 International Hockey Federation